KONCERT I WARSZTATY “BLISKO CHOPINA”

8 listopada 2020 : 13:00 - 19:20

Plakat "Blisko Chopina"
Gminne Centrum Kultury zaprasza na:
  • godz. 13.00 – 15.00 – warsztaty interaktywne: Agnieszka Jakubicz, dr Maria Twarowska;
  •  godz. 18.00 – 19.30 – KONCERT fortepianowy w wyk. Aleksandra Dębicza
Zapisy TYLKO I WYŁĄCZNIE pod numerem telefonu: 85 718 01 36 (do 6 listopada). Ilość miejsc ograniczona.
Udział w warsztatach i koncercie jest bezpłatny. Obowiązują zasady sanitarne: dezynfekcja dłoni, dystans oraz maseczki. Bądźmy odpowiedzialni!
„Blisko Chopina” to projekt Podlaskiego Instytutu Kultury w Białymstoku, który zakłada organizację koncertów fortepianowych i interaktywnych warsztatów rodzinnych w miejscowościach pozbawionych dostępu do szerokiej gamy oferty kulturalnej. To jednocześnie popularyzacja kompozycji Fryderyka Chopina, muzycznego dziedzictwa narodowego i jego inspiracji folklorem.
Realizacja projektu to poszukiwania wspólnych elementów w twórczości Chopina i źródeł inspiracji tradycyjną twórczością ludowych muzykantów i śpiewaczek. Wakacyjne przygody w Szafarni i pierwszy kontakt z folklorem w czystej postaci dojrzewały w późniejszych dziełach kompozytora. Dla Podlaskiego Instytutu Kultury w Białymstoku również stały się inspiracją do działań animacyjnych w miejscowościach naszego województwa.
Do udziału w projekcie zaprosiliśmy Aleksandra Dębicza – jednego z najbardziej wszechstronnych pianistów i kompozytora młodego pokolenia. Punktem wyjścia jego działalności artystycznej jest improwizacja na bazie repertuaru klasycznych mistrzów. W 2018 r. ukazał się jego trzeci album „Invention” (Warner Classic) z interpretacją twórczości J. S Bacha oraz autorskimi kompozycjami z elementami hip-hopu. „Blisko Chopina” to cykl koncertów Aleksandra Dębicza z repertuarem Fryderyka Chopina.
Interaktywne warsztaty rodzinne będą wprowadzeniem do koncertu fortepianowego z repertuarem dzieł Fryderyka Chopina. Poprowadzą je dr Maria Twarowska (wieloletni pedagog Uniwersytetu Muzycznego im. F. Chopina) oraz Agnieszka Jakubicz (animator kultury w Podlaskim instytucie Kultury w Białymstoku, tancerka w ZPiT „Kurpie Zielone”).
Zajęcia umuzykalniające będą szansą na zapoznanie się z rytmami mazurkowymi. Przy wykorzystaniu prostych środków wypowiedzi, które są dzieciom najbliższe: ruch, mowę, śpiew, rytm, uczestnicy będą mogli rozwijać wrażliwość muzyczną, uczyć się powtarzania, słuchania i zapamiętywania.
Zajęcia ruchowe wprowadzą uczestników w świat dawnych zabaw ludowych. Poprzez poznanie starych melodii, tańców i gier, które kiedyś były rozrywką codzienną wejdziemy w świat dzieciństwa naszych dziadków oraz tradycyjnych zabawami, z którymi mógł zetknąć się młody Frycek.
Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury, uzyskanych z dopłat ustanowionych w grach objętych monopolem państwa, zgodnie z art. 80 ust. 1 ustawy z dnia 19 listopada 2009 r. o grach hazardowych.

8 listopada 2020

Gminne Centrum Kultury w Gródku