Wystawa fotografii pn. „Śladami zapomnianego Podlasia – nasza tożsamość w pamięci przyszłych pokoleń”

14 czerwca 2018 - 30 września 2018

W naszym domu kultury można obejrzeć wystawę fotografii pn. „Śladami zapomnianego Podlasia – nasza tożsamość w pamięci przyszłych pokoleń”. Dziękujemy za udostępnienie dla Urzędu Marszałkowskiego Województwa Podlaskiego oraz Fundacji Zapomniane Podlasie. Wystawę można oglądać w godzinach pracy GCK do końca września.

Pomysł wystawy narodził się podczas wędrówek po wiejskich, przygranicznych obszarach województwa podlaskiego. Autorzy zdjęć spotkali na swojej drodze wiele pięknych, ulegających degradacji zabytków, także ich życzliwych gospodarzy. Uświadomiło im to, jak mało wiemy o bogactwie kulturowym i religijnym Podlasia, które ulega powolnemu zapomnieniu. Chcąc temu zapobiec, podjęli się misji ochrony lokalnego dziedzictwa kulturowego i piękna drewnianej architektury Podlasia, bowiem tylko religia, język i obyczaje mogą pozwolić na zachowanie tożsamości obecnych i przyszłych pokoleń.

Na fotografiach zostały uwiecznione drewniane, wiekowe obiekty sakralne, kapliczki oraz tradycyjne zabudowania wiejskie z regionu. Zyskają one szanse na włączenie ich w kulturowo-turystyczne szlaki, obejmujące zasięgiem teren województwa podlaskiego: Podlaski Szlak Kulturowy Drzewo i Sacrum, Szlak Rękodzieła Ludowego, Szlak Frontu Wschodniego I Wojny Światowej, staną się tez niezwykła atrakcja Wschodniego Szlaku Rowerowego Green Veloo.

Przedsięwzięcie ma na celu ukazanie niepowtarzalnej mozaiki etniczno-religijnej regionu, skłonienie do refleksji i przyczynienie się do wzmocnienia poczucia tożsamości oraz więzi emocjonalnych mieszkańców regionu z jego dziedzictwem kulturowym. Ponadto powinno stać się inspiracja do dalszych działań w kierunku rewitalizacji społecznej zdegradowanych obszarów miejskich i wiejskich w oparciu o istniejący potencjał kulturowy i społeczny.

za: wrotapodlasia.pl

Start: