WYKŁAD – ŻYWOT ALEKSANDRA CHODKIEWICZA

25 października : 17:00 - 18:30

25 października 2024, godz. 17.00 – Gminne Centrum Kultury w Gródku
„Marszałek koronny_ Żywot Aleksandra Chodkiewicza (1457-1549)”
Tadeusz Fudakowski, lipiec 2024, Białystok, Polska
Przy redagowaniu/korekcie: Dariusz Płątek ,Anna Kraczkiewicz-Dowja, t Urszula Zielińska-Meissner
Wykład ten dotyczy życia i czasów Aleksandra Chodkiewicza, ruskiego szlachcica żyjącego w okresie renesansu w Europie Wschodniej. Wykład śledzi narracyjny wątek jego życia w wydarzeniach historycznych prowadzących do większej stabilności i dobrobytu w Rzeczypospolitej Litewsko-Polskiej. Tym, co wyróżnia Aleksandra, jest niezwykle ważna rola, jaką odegrał podczas formowania się Rzeczypospolitej. Odkrywamy, że protagonista był niezwykle utalentowaną postacią wpływową w sferze politycznej, społecznej, wojskowej, gospodarczej i inżynieryjnej.
Podejście proponowanego wykładu jest tutaj historiograficzne. Ma charakter syntetyczny — nie analityczny. Spójność narracji jest preferowana nad wyłączną ekspozycją faktów. Odpowiedni materiał został zebrany z ponad 20 wiarygodnych źródeł. Został on ułożony zgodnie z osią czasu i zbudowany w pojawiające się istotne tematy.
Ta praca zawiera opis wkładu jego przodków, jego uwięzienia, jego przywrócenia do najwyższych rang rządowych. Opisuje okoliczności prowadzące do powstania słynnego klasztoru bazylianów w Supraślu. Opisuje rozkwit aktywności gospodarczej wokół osi Łomża, Wizna, Tykocin, Choroszcz, – Dzikie-na-Supraśl – aktywność, która między innymi pomogła w powstaniu i założeniu klasy średniej. Opowiada również o wpływie wiodących rodzin Rzeczypospolitej na ogromne zmiany.
W tym wykładzie uwidacznia się poświęcenie Aleksandra Chodkiewicza celom monarchii. Jego poświęcenie zostało uzupełnione jego zdolnością do tworzenia okoliczności, co doprowadziło do konsolidacji rozbieżnych elementów i zakończyło się potężną unią czterech narodów poprzez pokojowe, adaptacyjne zarządzanie. Ta unia nie tylko trwała ponad 350 lat, ale również stanowiła wspaniały przykład, który znakomicie kontrastuje z rozdrobnionymi królestwami wodzów wojennych, które w tamtym czasie znajdowały się w innych częściach Europy

Gminne Centrum Kultury w Gródku
biuro@gckgrodek.pl