Ładowanie Wydarzenia

« All Wydarzenia

SIONNIA ŚWIATA U NAS! JUBILEUSZ ZESPOŁÓW

22 lutego : 17:00 - 18:00

Darmowy
Plakat Jubileusze zespołów
Serdecznie zapraszamy na wydarzenie:
Sionnia świata u nas!
Jubileusze zespołów
70-lecie Rozśpiewanego Gródka
30-lecie Jesiennego Liścia
22 lutego (sobota) 2025 r., godz. 17.00, sala widowiskowa GCK

W programie:
– koncerty Jubilatów, zespołów działających przy GCK i zaproszonych przyjaciół:
Lailand i Siostry Ostapczuk
– wspomnienia o zespołach oraz promocja nowej płyty
pn. „Sionnia świata u nas – Z pieśniaj praz życcio Razśpiawany Haradok & Asienni List”

 

ZESPÓŁ BIAŁORUSKIEJ PIEŚNI LUDOWEJ „ROZŚPIEWANY GRÓDEK”

Razśpiewany Haradok (Rozśpiewany Gródek) to najstarszy na terenie gminy Gródek i jeden z dwóch najstarszych na Białostocczyźnie białoruski zespół śpiewaczy.  Działa przy Gminnym Centrum Kultury w Gródku.

Pierwszy publiczny występ zespołu śpiewaczego z Gródka miał miejsce 8 marca 1954 r. Założycielką zespołu oraz jego długoletnią kierowniczką, scenarzystką i twórcą repertuaru była Nina Muszyńska. Jej ambicją było powołanie regionalnego zespołu kultywującego lokalne obrzędy i zwyczaje, a szczególnie unikatowy folklor pogranicza opierający się na silnie zakorzenionej na tym terenie kulturze białoruskiej. Po niej  funkcję kierownika i autorki tekstów  przez kolejne wiele lat z powodzeniem pełniła śp. Nina Cywoniuk. Obecną kierowniczka zespołu jest Anna Kazberuk. Jego długoletnim instruktorem muzycznym był śp. Stefan Kopa. Za swoją 34-letnią pracę z zespołem w 1998 r. otrzymał on od ówczesnej Rady Gminy w Gródku tytuł Honorowego Obywatela Gminy Gródek. Od 2001 r. opiekunem muzycznym zespołu jest Wiktar Małanczyk z Grodna.

Przez zespół do tej pory przewinęło się ponad 150 osób.

Rozśpiewany Gródek jest ozdobą imprez w gminie Gródek jak i poza nią. Od początku istnienia  bierze udział w uroczystościach gminnych, przeglądach i konkursach lokalnych i regionalnych, a także festiwalach o zasięgu międzynarodowym. Ponadto zespół uczestniczy w imprezach organizowanych przez Białoruskie Towarzystwo Społeczno-Kulturalne oraz WOAK w Białymstoku. Każdego roku plasuje się w czołówce laureatów organizowanego w Białymstoku Ogólnopolskiego Festiwalu Piosenki Białoruskiej. Wielokrotnie koncertował poza granicami Polski, najczęściej w Republice Białoruś. Zespół może się poszczycić wieloma indywidualnymi i grupowymi prestiżowymi osiągnięciami i nagrodami. Za swoją działalność otrzymał zbiorową odznakę “Zasłużony Białostocczyźnie” i “Zasłużony Działacz Kultury”.

Mimo ponad półwiecznego śpiewania zapał i energia kobiet z Gródka nie słabną. Ciągle wynajdują nowy repertuar, a także same tworzą piosenki o miłości do ziemi gródeckiej i rodzimej kultury białoruskiej. Zespół popularyzuje piękne, stare ludowe pieśni białoruskie, a także najnowsze piosenki współczesnych kompozytorów. Repertuar zespołu to także scenki rodzajowe, przypominające stare zapomniane ludowe obrzędy białoruskie.

Razśpiewany Haradok wziął też udział w kolędniczym projekcie muzycznym “Szczodry wieczar dobrym ludziam”, w parze z popularnym na Białostocczyźnie białoruskim zespołem estradowym Ilo & Friends. Album z nagraniami z tego koncertu GCK w Gródku wydało pod koniec 2012 r.

JESIENNY LIŚĆ

Jest to zespół emerytów i rencistów. Powstał w październiku 1996 roku i po kilku tygodniach zadebiutował na scenie podczas “Dnia Seniora” . Niedługo potem zespół przyjął nazwę „Jesienny Liść”, pod którą występuje do dzisiaj. Można go posłuchać podczas wszystkich imprez w gminie, często koncertuje także na wyjeździe.

Codzienność członków „Jesiennego Liścia” jest zwyczajna. Zespół pracuje systematycznie. W Gminnym Centrum Kultury w Gródku odbywają się próby, na których członkowie uczą się nowych utworów, doszlifowują poprzednie oraz dogrywają sprawy organizacyjne i wymieniają doświadczenia.

Mając na uwadze wieloletnią pracę i osiągnięcia, 27 listopada 2008 roku Zarząd Główny Polskiego Związku Emerytów, Rencistów i Inwalidów w uznaniu wybitnych zasług dla Związku nadał Zespołowi Folklorystycznemu „Jesienny Liść” w Gródku Złotą Odznakę Honorową.

Obecnym instruktorem zespołu jest Wiktar Małańczyk. Długoletnim instruktorem muzycznym był Genadij Szemiet.

tekst: Wiera Tarasewicz

Facebooktwitterredditpinterestlinkedinmail

Szczegóły

Data:
22 lutego
Czas:
17:00 - 18:00
Koszt:
Darmowy
Wydarzenie Category:
Strona internetowa:
https://www.facebook.com/events/981007400160392/

Miejsce

Gminne Centrum Kultury Gródku
ul. A. i G. Chodkiewiczów 4
Gródek, 16-040
+ Google Map
Telefon:
85 718 01 36

Organizator

Gminne Centrum Kultury w Gródku
Telefon:
85 7180 136
Email:
biuro@gckgrodek.pl
Strona internetowa:
www.gckgrodek.pl
608909
DD
dni
:
HH
godziny
:
MM
min
:
SS
sek

Już teraz!