PREZENTACJA PUBLIKACJI “MONOGRAFIA ZIEMI GRÓDECKIEJ”

12 marca 2022 : 17:00 - 19:00

Wójt Gminy Gródek oraz Gminne Centrum Kultury w Gródku serdecznie zapraszają na Konferencję promującą wydanie książki autorstwa Wiery Tarasewicz pt. „Monografia Ziemi Gródeckiej”.
Spotkanie odbędzie się 12 marca 2022 r., godz. 17.00 w sali widowiskowej Gminnego Centrum Kultury w Gródku.
W programie: prezentacja publikacji, rozmowa z autorką książki – Wierą Tarasewicz, występ artystyczny Studia Wokalnego działającego przy GCK.
Wstęp wolny!
„Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich: Europa inwestująca w obszary wiejskie”. Instytucja Zarządzająca PROW 2014–2020 – Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Publikacja opracowana przez Gminę Gródek, współfinansowana jest ze środków Unii Europejskiej w ramach poddziałania „Wsparcie na wdrażanie operacji w ramach strategii rozwoju lokalnego kierowanego przez społeczność” objętego PROW 2014-2020.
__
„Monografia Ziemi Gródeckiej”, którą mam przyjemność przedstawić Szanownym Czytelnikom, jest pierwszą obszerną publikacją o gminie Gródek. Bardzo cieszy mnie fakt, iż półka z wydawnictwami, poświęconymi przeszłości naszej gminy, rozszerzy się.
Jest to monografia o niemałym znaczeniu dla rozwoju badań z zakresu historii regionalnej, a jednocześnie dzieło wyjątkowo interesujące dla każdego miłośnika dziejów Gródka i jego najbliższych okolic. Czuć w niej pasję autorki do przedstawiania współczesności naszej gminy oraz historii. Jestem przekonany, że zaangażowanie i serce, jakie zostały włożone przy powstawaniu tejże książki, zaważyły na jej wartości.
Publikacja, która trafia właśnie do Państwa rąk, nakreśla ciekawą i barwną historię naszego regionu. Znajdziemy w niej zatem dzieje osadnictwa i rozwój miasta, jakim przez wiele lat był Gródek, jego bytowanie i koleje losu, kiedy to nastały trudniejsze czasy i stolica gminy stała się wsią. W jednym z rozdziałów książki znajdziemy także informacje o podgródeckich wsiach, ich mieszkańcach, ważnych sprawach. Poczytamy także, jak pięknie i malowniczo jest na Ziemi Gródeckiej, z jakimi atrakcjami może zetknąć się gość, odwiedzający ten zakątek Polski, czym żyją mieszkańcy tej przygranicznej gminy, jak wielkie zmiany nastąpiły tu w czasie kolejnych stuleci.
Gmina Gródek, dzięki zaangażowaniu władz samorządowych oraz mieszkańców, z powodzeniem wykorzystuje swoje położenie i walory geograficzne, historyczne i kulturalne. Źródłem wiedzy o ludziach, miejscach i wydarzeniach, jest od 1995 r. regularnie wydawana lokalna gazeta „Wiadomości Gródeckie – Haradockija Nawiny”. Dzięki staraniom Towarzystwa Przyjaciół Ziemi Gródeckiej w 2011 r. ukazał się dokumentalny album „Gródek w starej fotografii”, dobrze i z ciekawością przyjęty przez lokalną społeczność. Jestem przekonany, że niniejsza książka również spotka się z dużym zainteresowaniem i znajdzie wielu Czytelników.
W monografii można znaleźć dużo ciekawostek i fascynujących historii z życia wziętych. Dodatkowym atutem są ciekawe zdjęcia oraz opowieści, które przywołają niejedno wspomnienie i poruszą serca. Chociażby dlatego warto sięgnąć do lektury, do czego serdecznie zachęcam. Jednocześnie proszę, aby pamiętać, że to my – mieszkańcy – tworzymy naszą rzeczywistość, która potem staje się historią.
Wiesław Kulesza
Wójt Gminy Gródek