Ładowanie Wydarzenia

« All Wydarzenia

  • To event minęło.

PIEŚŃ RZEKI – RZEKA TRADYCJI

17 sierpnia : 16:00 - 18 sierpnia : 22:00

Darmowy
“Pieśni rzeki – rzeka tradycji” to działanie artystyczne skierowane do mieszkańców i gości miejscowości położonych wzdłuż podlaskiej rzeki Supraśl z Gmin: 𝐌𝐢𝐜𝐡𝐚ł𝐨𝐰𝐨, 𝐒𝐮𝐩𝐫𝐚𝐬́𝐥, 𝐆𝐫𝐨́𝐝𝐞𝐤, 𝐖𝐚𝐬𝐢𝐥𝐤𝐨́𝐰. Punktem wyjścia do działań jest spektakl Teatru Łątek Supraśl pn. „Pieśń rzeki”. Powstał on na bazie zebranych polskich ballad ludowych, w których głównym wątkiem jest woda, ciecz, rzeka.
W każdej z czterech miejscowości odbędą się warsztaty etnograficzne poświęcone tradycji, obrzędom i zwyczajom związanymi z wodą oraz warsztaty śpiewu tradycyjnego. Zwieńczeniem tych działań będzie plenerowy spektakl „Pieśni rzeki” wraz z muzyką na żywo, którą współtworzyć będą uczestnicy warsztatów śpiewaczych. Chcemy przypomnieć jak ważną rolę w lokalnej kulturze, tradycji i życiu małych społeczeństw pełniła niegdyś rzeka. Udział w każdym z wydarzeń jest bezpłatny.
Czekają na Was:
𝐖𝐚𝐫𝐬𝐳𝐭𝐚𝐭𝐲 𝐬́𝐩𝐢𝐞𝐰𝐮 𝐭𝐫𝐚𝐝𝐲𝐜𝐲𝐣𝐧𝐞𝐠𝐨 prowadzone przez Anię Brodę oraz Julitę Charytoniuk (obowiązują zapisy online).
𝐖𝐚𝐫𝐬𝐳𝐭𝐚𝐭𝐲 𝐰𝐲𝐩𝐥𝐚𝐭𝐚𝐧𝐢𝐚 𝐰𝐢𝐚𝐧𝐤𝐨́𝐰 𝐩𝐨ł𝐚̨𝐜𝐳𝐨𝐧𝐞 𝐳 𝐠𝐚𝐰𝐞̨𝐝𝐚̨ 𝐞𝐭𝐧𝐨𝐠𝐫𝐚𝐟𝐢𝐜𝐳𝐧𝐚̨ prowadzone przez Emilię Szatyłowicz (Ruda na Podlasiu)
𝐏𝐢𝐞𝐬́𝐧𝐢 𝐑𝐳𝐞𝐤𝐢 – 𝐬𝐩𝐞𝐤𝐭𝐚𝐤𝐥 𝐩𝐥𝐞𝐧𝐞𝐫𝐨𝐰𝐲 𝐳 𝐦𝐮𝐳𝐲𝐤𝐚̨ 𝐢 𝐬́𝐩𝐢𝐞𝐰𝐞𝐦 𝐧𝐚 𝐳̇𝐲𝐰𝐨 Teatru Łątek (Ewa i Krzysztof Zemło)
17 sierpnia 2024, godz. 16:00
𝐖𝐚𝐫𝐬𝐳𝐭𝐚𝐭𝐲 𝐬́𝐩𝐢𝐞𝐰𝐮 𝐭𝐫𝐚𝐝𝐲𝐜𝐲𝐣𝐧𝐞𝐠𝐨:
Gródek, Gminne Centrum Kultury w Gródku, Chodkiewiczów 4 – prowadzenie Julita Charytoniuk
𝟏𝟖 𝐬𝐢𝐞𝐫𝐩𝐧𝐢𝐚 𝟐𝟎𝟐𝟒, 𝐆𝐫𝐨́𝐝𝐞𝐤 (nad rzeką za Centrum Kultury)
𝟏𝟖:𝟎𝟎 𝐖𝐚𝐫𝐬𝐳𝐭𝐚𝐭𝐲 𝐰𝐲𝐩𝐥𝐚𝐭𝐚𝐧𝐢𝐚 𝐰𝐢𝐚𝐧𝐤𝐨́𝐰 – prowadzenie Emilia Szatyłowicz
𝟐𝟎:𝟑𝟎 𝐏𝐢𝐞𝐬́𝐧𝐢 𝐑𝐳𝐞𝐤𝐢 – 𝐬𝐩𝐞𝐤𝐭𝐚𝐤𝐥 𝐩𝐥𝐞𝐧𝐞𝐫𝐨𝐰𝐲 𝐳 𝐦𝐮𝐳𝐲𝐤𝐚̨ 𝐢 𝐬́𝐩𝐢𝐞𝐰𝐞𝐦 𝐧𝐚 𝐳̇𝐲𝐰𝐨 (Krzysztof Zemło, Ewa Zemło)
Warsztaty śpiewu tradycyjnego
Zapraszamy osoby śpiewające, ale też te które nie mają doświadczenia. Podczas zajęć uczestnicy i uczestniczki poznają swój głos i jego możliwości. W trakcie warsztatów pojawią się ćwiczenia ruchowe, oddechowe, rozluźniające struny głosowe, dykcyjne. Punktem wyjścia będą pieśni tradycyjne wykorzystane sztuce „Pieśni rzeki”. Osoby chętne będą mogły wziąć udział jako wykonawcy partii śpiewanych podczas spektaklu „Pieśni Rzeki”. Prowadzenie Ania Broda/Julita Charytoniuk.
𝐖𝐚𝐫𝐬𝐳𝐭𝐚𝐭𝐲 𝐰𝐲𝐩𝐥𝐚𝐭𝐚𝐧𝐢𝐚 𝐰𝐢𝐚𝐧𝐤𝐨́𝐰 𝐢 𝐩𝐨𝐠𝐚𝐝𝐚𝐧𝐤𝐚̨ 𝐞𝐭𝐧𝐨𝐠𝐫𝐚𝐟𝐢𝐜𝐳𝐧𝐚̨.
Zapraszamy wszystkich chętnych do udziału w warsztatach tworzenia wianków, które odbędą się przed wieczornym spektaklem. Podczas warsztatów poza wyplataniem wianków uczestnicy posłuchają opowieści o roli ziół i roślin w kulturze oraz tradycji, o zwyczajach i tradycjach związanych z wodą. Prowadzenie Emilia Szatyłowicz
Pieśni Rzeki – spektakl plenerowy z muzyką na żywo Anny Brody
„Pieśni rzeki” to spektakl, do którego inspiracją były polskie ballady ludowe. Na ich bazie stworzono teatrodyski – inscenizacje pieśni realizowane w różnych technikach teatru cieni i światła. Układają się one w opowieść – teatralną balladę o miłości i śmierci . Ważnym był dobór utworów. Elementem wspólnym dla wszystkich był motyw rzeki, wody, cieczy. Miłość jest bowiem nurtem, który nas porywa, czy tego chcemy czy nie, i nie wiadomo gdzie nas zaniesie. Podczas spektaklu aktorzy-animatorzy nie wypowiadają ani jednego słowa. Przemawiają obrazy, muzyka i śpiew, które stanowią warstwę dźwiękową całego spektaklu. W trakcie spektaklu muzyka będzie grana na żywo (cymbały Ania Broda i śpiew Ania Broda/Julita Charytoniuk i uczestnicy warsztatów śpiewu).
Partnerami działania są lokalne instytucje kultury:
𝐂𝐞𝐧𝐭𝐫𝐮𝐦 𝐊𝐮𝐥𝐭𝐮𝐫𝐲 𝐢 𝐑𝐞𝐤𝐫𝐞𝐚𝐜𝐣𝐢 𝐰 𝐒𝐮𝐩𝐫𝐚𝐬́𝐥𝐮
𝐌𝐢𝐞𝐣𝐬𝐤𝐢 𝐎𝐬́𝐫𝐨𝐝𝐞𝐤 𝐀𝐧𝐢𝐦𝐚𝐜𝐣𝐢 𝐊𝐮𝐥𝐭𝐮𝐫𝐲 𝐰 𝐖𝐚𝐬𝐢𝐥𝐤𝐨𝐰𝐢𝐞
𝐆𝐦𝐢𝐧𝐧𝐲 𝐎𝐬́𝐫𝐨𝐝𝐞𝐤 𝐊𝐮𝐥𝐭𝐮𝐫𝐲 𝐰 𝐌𝐢𝐜𝐡𝐚ł𝐨𝐰𝐢𝐞
𝐆𝐦𝐢𝐧𝐧𝐞 𝐂𝐞𝐧𝐭𝐫𝐮𝐦 𝐊𝐮𝐥𝐭𝐮𝐫𝐲 𝐰 𝐆𝐫𝐨́𝐝𝐤𝐮
𝐏𝐢𝐞𝐬́𝐧𝐢 𝐫𝐳𝐞𝐤𝐢 – 𝐫𝐳𝐞𝐤𝐚 𝐭𝐫𝐚𝐝𝐲𝐜𝐣𝐢 (𝐳𝐞𝐬𝐩𝐨́ł 𝐫𝐞𝐚𝐥𝐢𝐳𝐚𝐜𝐲𝐣𝐧𝐲)
𝐊𝐫𝐳𝐲𝐬𝐳𝐭𝐨𝐟 𝐙𝐞𝐦ł𝐨 – reżyseria, aktor-animator
𝐄𝐰𝐚 𝐙𝐞𝐦ł𝐨 – scenografia, grafika, aktorka-animatorka
𝐀𝐧𝐢𝐚 𝐁𝐫𝐨𝐝𝐚 – muzyka, śpiew, warsztaty pieśni tradycyjnych
𝐉𝐮𝐥𝐢𝐭𝐚 𝐂𝐡𝐚𝐫𝐲𝐭𝐨𝐧𝐢𝐮𝐤 – śpiew, warsztaty pieśni tradycyjnych
𝐄𝐦𝐢𝐥𝐢𝐚 𝐒𝐳𝐚𝐭𝐲ł𝐨𝐰𝐢𝐜𝐳 – warsztaty wyplatania/etnograficzne
𝐏𝐫𝐳𝐞𝐦𝐞𝐤 𝐖𝐚𝐜𝐳𝐲𝐧́𝐬𝐤𝐢 – koordynacja
——
Zadanie “Pieśni rzeki – rzeka tradycji” dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu Narodowego Centrum Kultury Etno Polska 2024.
Facebooktwitterredditpinterestlinkedinmail

Szczegóły

Start:
17 sierpnia : 16:00
Koniec:
18 sierpnia : 22:00
Koszt:
Darmowy
Wydarzenie Categories:
,

Miejsce

Gminne Centrum Kultury Gródku
ul. A. i G. Chodkiewiczów 4
Gródek, 16-040
+ Google Map
Telefon:
85 718 01 36

Już teraz!