GRÓDECKI FOTOGRAF KONSTANTY KUŹMIN

W programie:

– wspomnienia i rozmowa z Maciejem Łabędzkim

– koncert „Dawnej muzyki czar” w wyk. Studia Śpiewu GCK i zespołu VENA

Po zakończeniu wydarzenia w GCK wspólnie otworzymy wystawę zdjęć Konstantego Kuźmina zaprezentowaną na ogrodzeniu Szkoły Podstawowej w Gródku.

Odkryty skarb – fotograf Konstanty Kuźmin

Zaczęło się to  ponad 2 lata temu… Jeden z mieszkańców Gródka – młody chłopak – zamieścił w Internecie znalezione w tzw. „letniej kuchni” negatywy Konstantego Kuźmina – byłego właściciela posesji. Na zdjęciach z lat 40., 50., 60. byli mieszkańcy naszego miasteczka. To zrozumiałe, że wywołały sporo pozytywnych emocji, przywołały wiele wspomnień. W naszej lokalnej gazecie Wiadomości Gródeckie – Haradockija Nawiny  ukazał się wywiad z odkrywcą zdjęć – Maćkiem. Temat przycichł, negatywy czekały na dalszą obróbką. Przypomnieliśmy sobie o tym w GCK wiosną. I postanowiliśmy, że musimy coś z tym skarbem zrobić, przypomnieć go gródeckiemu światu.

Maciek przyniósł do naszego domu kultury starą dużą walizkę z negatywami (w dość opłakanym stanie), zdjęciami, dokumentami Konstantego Kuźmina. Zajęliśmy się  skanowaniem zdjęć, obróbką negatywów za pomocą specjalnej aplikacji.  Zaczęliśmy zbierać, spisywać wspomnienia o panu Kuźminie, który, jak okazało się, był „człowiekiem renesansu” – zdolnym fotografem amatorem (zachował się nawet aparat zrobiony przez niego), krawcem, woźnym szkolnym… Bardzo dużo zdjęć wykonanych przez niego jest w domach gródeckich.

Udało nam się zrealizować krótki film – impresję o Konstantym Kuźminie, wydaliśmy broszurkę na temat naszego bohatera. 3 października, w niedzielę, będzie można zapoznać się z efektami naszego lokalnego projektu. Na szkolnym ogrodzeniu zostaną zaprezentowane zdjęcia Kuźmina, w GCK pokażemy filmik, pamiątki po fotografie, powspominamy. Myślimy, że jako mieszkańcy Gródka winniśmy to tak ciekawemu człowiekowi, którym niewątpliwie był Konstanty Kuźmin.

Konstanty Kuźmin (1906-1977) – mieszkaniec Gródka, fotograf – amator, człowiek o wielu pasjach, który pozostawił po sobie mnóstwo zdjęć i negatywów (odkrytych po latach)…

Wydarzenie na facebook’u: https://www.facebook.com/events/1212112799286307

3 października 2021