DAWNE WIEJSKIE WESELE

INSCENIZACJA DAWNEGO WIEJSKIEGO WESELA

24 sierpnia 2024, godz. 17.00

wiata sołecka we wsi Waliły

Kto z nas pamięta dawne, wiejskie wesela? Dawniej wesele nie było jednodniową imprezą, ale trwało od kilku do nawet kilkunastu dni. Temu ważnemu wydarzeniu towarzyszyło mnóstwo obrzędów i tradycji. Uczestnicy projektu „Partnerstwa lokalne w gminie Gródek”, dofinansowanego ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu Narodowego Centrum Kultury: Dom Kultury+ Edycja 2024 wybrali realizację przedstawienia weselnego jako wspólne działanie kilku partnerów, które ma za zadanie integrację mieszkańców z różnych wsi z terenu gminy oraz podtrzymywanie lokalnej tradycji.

„Wykupiny” Panny Młodej, błogosławieństwo przez rodziców nowożeńców czy „ceremonia” darowania młodych przeprowadzona przez weselnego marszałka to tylko część obrzędów związanych z dawnym weselem. Wiata sołecka we wsi Waliły zostanie udekorowana jak prawdziwy dom weselny. Para młoda jak za dawnych lat przejedzie przez wieś na furze ciągniętej przez konie, a za nimi przejdą wszyscy uczestnicy korowodu weselnego. W role rodziców, dziadków, rodziny nowożeńców i innych osób biorących udział w inscenizacji wcielą się uczestnicy projektu. Zostanie również upieczony na tę okazję korowaj, który niegdyś był nieodłącznym elementem każdego wesela i symbolizował płodność, bogactwo i szczęście dla Pary Młodej. Tym obrzędowym ciastem zostaną obdarowywani wszyscy goście. Podczas wydarzenia nie zabraknie dawnych konkursów weselnych oraz nauki tradycyjnych tańców, które poprowadzi Magdalena Dąbrowska. Jak na dawnym weselu tak i podczas inscenizacji nie zabraknie kapeli weselnej. Zabawę poprowadzi zespół Lailand z Białegostoku. Wystąpią również lokalne chóry folklorystyczne oraz akordeoniści ze specjalnie przygotowanymi na te wydarzenie przyśpiewkami weselnymi.

Inscenizacji wesela będą towarzyszyć warsztaty tj.  pieczenia korowaja (Bielewicze), tworzenia dekoracji weselnych (Chomontowce), florystyczne (wieś Waliły i Dzierniakowo), filcowania (Wiejki), które odbędą się dla mieszkańców danych wsi przed wydarzeniem. Podczas korowodu weselnego uczestnicy będą mogli obejrzeć wystawę pn. „Monidła z gminy Gródek” umieszczoną na płotach we wsi Waliły, która trafi później do różnych miejscowości naszej gminy.

Zapraszamy wszystkich do uczestnictwa w obrzędach weselnych i wspólnej zabawie! Można ze sobą wziąć koszyczek oraz kocyk.

Koordynatorem i organizatorem wydarzenia jest Gminne Centrum Kultury oraz osoby biorące udział w projekcie.

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu Narodowego Centrum Kultury: Dom Kultury+ Edycja 2024.

24 sierpnia

wieś Waliły