- To event minęło.
“CICHO…SZA…” SPEKTAKL, WARSZTATY
12 grudnia 2024 : 11:30 - 15:00
DarmowySpektakl dla uczniów i warsztaty dla nauczycieli
„Cicho…sza…” w drodze jest kontynuacją projektu „Cicho…sza…” zrealizowanego w ramach programu „Kultura Dostępna 2020”. Dzięki współpracy z terapeutami, psychologami i logopedą w 2020 roku Teatr Dramatyczny w Białymstoku stworzył spektakl, skierowany do najmłodszych widzów, w tym do dzieci ze spektrum autyzmu. Wypracowane rozwiązania sceniczne miały pozwolić na dotarcie z przedstawieniem do szerokiej widowni. Niestety, ze względu na pandemię, pełny potencjał przedstawienia „Cicho…sza…” nie został wówczas wykorzystany.
Dzięki dotacjom pozyskanym przez Teatr Dramatyczny w Białymstoku spektakl „Cicho… sza…” zyska drugie życie i wyruszy w podróż po naszym regionie, aby dotrzeć do najmłodszych widzów, w tym do dzieci ze spektrum autyzmu. Przedstawienie będzie prezentowane w siedmiu miejscowościach województwa podlaskiego, w których nie funkcjonuje teatr instytucjonalny: Bielsk Podlaski, Grajewo, Gródek, Łapy, Sejny, Sokółka i Zambrów.
Wszystkie pokazy spektakli są bezpłatne, a dystrybucją wejściówek zajmą się ośrodki i domy kultury, w których wystąpią białostoccy aktorzy ze spektaklem „Cicho…sza…”.
Po prezentacji przedstawienia, każdy widz na pamiątkę otrzyma karty pracy o charakterze edukacyjnym, które w przystępny sposób wyjaśniają podstawowe pojęcia związane z teatrem. Projekt zakłada również przeprowadzenie warsztatów dla nauczycieli. Uczestnicy dowiedzą się, jak rozwijać zainteresowania teatralne wśród dzieci i młodzieży ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi.
Realizatorem projektu „Cicho…sza…” w drodze jest Teatr Dramatyczny im. Aleksandra Węgierki w Białymstoku.
Partnerami zadania są: Bielski Dom Kultury, Miejski Ośrodek Kultury w Zambrowie, Sokólski Ośrodek Kultury / Kino Sokół, Dom Kultury w Łapach, Grajewskie Centrum Kultury, Gminne Centrum Kultury w Gródku oraz Ośrodek Kultury w Sejnach.
Wydarzenie odbywa się pod honorowym patronatem Marszałka Województwa Podlaskiego.
Partnerami medialnymi projektu są: Polskie Radio Białystok, TVP3 Białystok, BiałystokOnline, Kurier Poranny, Gazeta Współczesna, Nasze Miasto i Niebywałe Suwałki.
Zadanie „Cicho…sza…” w drodze dofinansowano ze środków Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.
Zadanie dofinansowano z budżetu Województwo Podlaskie.
O SPEKTAKLU „CICHO…SZA…”
„Cicho… sza…” to spektakl muzyczny, zaczerpnięty z ludowych, podlaskich legend i pieśni. Dedykowana przede wszystkim dzieciom ze spektrum autyzmu i dostosowana do ich potrzeb odbiorczych baśń jest pełna delikatnych dźwięków, szumów i szeptów, okraszona przepięknymi kostiumami i scenografią. W subtelnym półmroku zaplatamy niespiesznie opowieść o wyprawie trzech sióstr do magicznego źródła, którego woda ma uzdrowicielską moc. Jak to w baśni, będzie i potwór, i książę, i happy end. Tylko cicho… sza!
Spektakl na podstawie baśni według Zygmunta Glogera „O trzech siostrach i chorej matce”.
Realizatorzy:
Scenariusz, reżyseria: Adam Biernacki
Scenografia, kostiumy: Joanna Jaśko-Sroka
Muzyka: Filip Grycmacher
Choreografia: Krystian Łysoń
Inspicjent: Monika Zaborska
Obsada: Dorota Białkowska (gościnnie), Jolanta Borowska (gościnnie), Justyna Godlewska-Kruczkowska, Monika Zaborska, Piotr Szekowski
Czas trwania spektaklu: 45 minut
WARSZTATY DLA NAUCZYCIELI I ANIMATORÓW „Teatr dla wszystkich”
Celem warsztatów „Teatr dla wszystkich” jest wyposażenie uczestników (nauczycieli i animatorów) w praktyczne narzędzia pracy z dziećmi i młodzieżą ze spektrum autyzmu. Zajęcia stanowią wprowadzenie w techniki teatralne, koncentrując się na prostych ćwiczeniach ruchowych i pracy z głosem. Dzięki nim uczestnicy dowiedzą się, jak wspierać rozwój społeczny i emocjonalny uczniów z autyzmem poprzez teatr, pomagając młodym ludziom przełamywać bariery oraz odkrywać nowe sposoby ekspresji i komunikacji.
Prowadzenie: Aktorzy Teatru Dramatycznego im. Aleksandra Węgierki w Białymstoku (Justyna Godlewska-Kruczkowska bądź Monika Zaborska lub Piotr Szekowski) oraz Magdalena Łuckiewicz-Oleńska – pedagog, terapeuta pedagogiczny, terapeuta i diagnosta integracji sensorycznej oraz terapeuta integracji bilateralnej.
Czas trwania warsztatów: 60 minut