Ładowanie Wydarzenia

« All Wydarzenia

  • To event minęło.

BULBAMOVIE – POKAZ FILMÓW

26 lutego : 17:00 - 19:30

Darmowy
bulbamovie
FILMY WARSZAWSKIEGO FESTIWALU FILMÓW BIAŁORUSKICH
BULBAMOVIE
26.02.2022 r. godz. 17.00, Gminne Centrum Kultury w Gródku
WSTĘP WOLNY
17.00 Epitafium, reż. Wiktar Aśliuk, prod. Belsat TV, 30 min. film dok. 2020 r. /PL napisy/
Białoruska nekropolia. Dla jednych to miejsce spotkań ze zmarłymi bliskimi, przestrzeń skupienia i modlitwy, nieliczni poszukują śladów przeszłości, niektórzy spacerują, a jeszcze inni spędzają czas na… rodzinnym biesiadowaniu. Obok spacerowiczów i kontemplujących między grobami czasem przemykają koty, a z drzew wyglądają wiewiórki. Pogrążony w śmiertelnej ciszy cmentarz czasami ożywa, a wszystkiemu w ciszy przyglądają się zatrzymane w czasie portrety nagrobne.
Festiwale:
Kraków /Krakowski Festiwal Filmowy 2021/
17.30 Trasa zmieniona, reż. Maksim Szwed, prod. Current Time TV, 50 min. film dok. 2020 r. /PL napisy/
Anna i Paweł są taksówkarzami. Pozostał miesiąc do wyborów prezydenckich na Białorusi. Pasażerowie z entuzjazmem dyskutują o sytuacji w kraju. Przedwyborcza kampania wyborcza nabiera tempa. Nowi kandydaci wzbudzają co raz większe zainteresowanie społeczeństwa. Jedni pasażerowie uważają, że Białoruś to ostatnia wysepka stabilności w niespokojnym świecie, drudzy całym sercem są za zmianami. Galeria portretów i opinii przedstawią nam Białorusinów w przededniu historycznych wydarzeń z sierpnia 2020 r.
Po seansach spotkanie…
19.00 – koncert akustyczny…
W Gminnym Centrum Kultury w Gródku zostanie otwarta wystawa fotograficzna Belsat TV: “Białoruś 2020: Drogą ku Wolności” autorstwa współpracujących z Biełsat TV fotoreporterów: Iryny Arachouskiej, Taćciany Kapitonawej i Alaksandra Wasiukowicza. Pokazuje ona różne oblicza białoruskiego sprzeciwu, zapoczątkowanego sfałszowaniem przez Alaksandra Łukaszenkę wyniku wyborów prezydenckich w sierpniu 2020 roku: jego pokojowy charakter, masowość, symbolikę, ale również dramatyzm i ból.
Biełsat TV jest patronem medialnym wydarzenia.
strona festiwalu Bulbamovie: https://bulbamovie.wordpress.com/
O festiwalu:
Warszawski Festiwal Filmowy BULBAMOVIE został powołany w 2011 roku. Oprócz prezentacji białoruskiej kinematografii festiwal postanowił wesprzeć młodych białoruskich filmowców, którzy w tamtym okresie nie mieli miejsca do prezentacji twórczości w swoim kraju. Miński Międzynarodowy Festiwal Filmowy LISTAPAD wśród wielu sekcji konkursowych nie przewidział bowiem konkursu narodowego. Warszawskie Bulbamovie wywierając presję w postaci organizacji konkursu z profesjonalnym polsko-białoruskim jury oraz zapraszając do Polski białoruskich filmowców, doprowadziło w końcu do powołania konkursu białoruskiego w ramach mińskiego festiwalu. Cel został osiągnięty, a w 2016 roku odbyła się ostatnia edycja Bulbamovie.
W 2020 roku na Białorusi miały miejsce wybory prezydenckie i następujące po nich gigantyczne protesty społeczne, które z podziwem obserwował cały świat. W efekcie represji ze strony władz państwowych, dotykających również środowisko filmowców, organizacja festiwalu LISTAPAD trafiła w ręce państwowej wytwórni filmowej Belarusfilm. Jedną z pierwszych decyzji było usunięcie konkursu białoruskiego z programu festiwalu.
Warszawski Festiwal Filmowy BULBAMOVIE został w efekcie, z konieczności po 5 latach przerwy reaktywowany. 7 edycja festiwalu odbyła się w dniach 12–14 listopada 2021 r. w stołecznym Kinie Iluzjon.
zwiastun festiwalu Bulbamovie 2021: https://www.youtube.com/watch?v=6GysCL6fsF8
Facebooktwitterredditpinterestlinkedinmail

Szczegóły

Data:
26 lutego
Czas:
17:00 - 19:30
Koszt:
Darmowy
Wydarzenie Category:
Strona internetowa:
https://www.facebook.com/events/485996389825281/?ref=newsfeed

Miejsce

Gminne Centrum Kultury Gródku
ul. A. i G. Chodkiewiczów 4
Gródek, 16-040
+ Google Map
Telefon:
85 718 01 36

Już teraz!