Ładowanie Wydarzenia

« All Wydarzenia

  • To event minęło.

JUBILEUSZ XX-LECIA ZESPOŁU CHUTAR

25 lutego : 17:00 - 19:00

Darmowy
plakat jubileusz
XX lat z piosenką…
Jubileusz XX-lecia pracy artystycznej zespołu Chutar z Gródka
25 lutego w sali widowiskowej Gminnego Centrum Kultury w Gródku odbędzie się jubileusz XX-lecia pracy artystycznej zespołu Chutar z Gródka. Początek wydarzenia o godz. 17.00.
Zespół Chutar tworzą artyści, którzy z muzyką są związani od wielu lat. Przed projektem pn. „Chutar” muzycy aktywnie działali w innych zespołach na terenie naszej gminy. Spotkanie jubileuszowe jest podziękowaniem gródeckiej społeczności dla członków zespołu, którzy zapisali się na kartach naszej lokalnej historii. Reprezentowali gminę Gródek w województwie, kraju oraz za granicą.
Zespół działa przy Gminnym Centrum Kultury w Gródku i jest nieodłącznym wykonawcą na wszystkich wydarzeniach w naszej gminie. Dzięki staraniom dyrekcji GCK zespół jest wyposażony w profesjonalne instrumenty oraz kilka kompletów strojów. Najnowsze stroje członkowie otrzymali w 2022 roku dzięki dotacji z MSWiA.
W trakcie wydarzenia nie zabraknie okazjonalnego koncertu w wykonaniu jubilatów, promującego wydanie ich nowego albumu muzycznego zatytułowanego „Z narodnaj krynicy”. Płyta została w całości przygotowana w studiu nagraniowym Gminnego Centrum Kultury i jest „prezentem” od instytucji dla członków zespołu. Wydanie płyty wsparło finansowo Towarzystwa Przyjaciół Ziemi Gródeckiej.
Podczas sobotniego spotkania wrócimy również do historii i początków pracy zespołu. Rozmowę z muzykami przeprowadzi Dorota Sulżyk – redaktor naczelna lokalnej gazety „Wiadomości Gródeckie – Haradockija Nawiny”. Na zakończenie każdy z uczestników wydarzenia będzie mógł otrzymać nową płytę zespołu oraz skosztować jubileuszowego tortu.
Organizatorzy: Gminne Centrum Kultury w Gródku, Towarzystwo Przyjaciół Ziemi Gródeckiej;
Krótka informacja o zespole przygotowana przez Jana Karpowicza – kierownika artystycznego zespołu:
Kapela „Chutar” – „muzyki samarodki Haradockaj Ziamli”.
– Początki zespołu wokalno-instrumentalnego związane były z chórem „Jesienny Liść”. Muzycy akompaniowali chórowi w latach 1994-2000.
– Inicjatywa założenia zespołu „Chutar” przez Jana Karpowicza, Jana Lisowskiego, Wincentego Fidziukiewicza i instruktora Wiktora Leonkiewicza zrodziła się po II Przeglądzie Gminnym Akordeonistów Gminy Gródek.
– Bazą programową zespołu była spuścizna muzyczna już wcześniej działających zespołów „Rozśpiewany Gródek”, „Grodzianie”, „Filipy” i „Druty” oraz lokalna tradycja muzyczna przedwojennego Gródka.
– Obecnie Chutar skupia się na pracy twórczej oraz wykorzystuje twórczość Grupy Literackiej „Kłosy” i innych poetów. Wykorzystuje bogactwo folkloru polsko-białoruskiego pogranicza. Przygotowuje nowe opracowania muzyczne utworów i melodii ludowych na 2 akordeony, duet wokalny, gitarę akustyczną, gitarę basową, bęben i tamburyn.
Do głównych osiągnięć zespołu na niwie muzyki folklorystycznej należy zaliczyć:
– Zajęcie II miejsca na Ogólnopolskim Przeglądzie Artystycznego Ruchu Seniorów w Bydgoszczy;
– Wielokrotni Laureaci Festiwali: Piosenka Białoruska w Białymstoku;
– Laureaci Piosenki Frywolnej w Czarnej Białostockiej;
– Reprezentowanie Mniejszości Białoruskiej na Festiwalu Muzyki i Folkloru w Młynarach i Kruklankach woj. Warmińsko-Mazurskie;
– Udział w spotkaniach muzycznych Białystok-Grodno;
– Występ zespołu na Festiwalu Poloneza-Słonim, Republika Białoruś;
– Występy zespołu w ramach wymiany kulturalnej w Wołkowysku, Brzestawicy, Kobryniu, Zalesiu;
– Laureaci Ogólnopolskiego Przeglądu Kolęd Wschodnio-Słowiańskich w Terespolu;
– Udział w Międzynarodowym Festiwalu Muzyki i Folkloru, Dagda – Republika Łotwa;
Obecni członkowie zespołu:
Jan Karpowicz – gitara, wokal, kier. artystyczny grupy
Irena Karpowicz – wokal
Jan Lisowski – akordeon
Wincenty Fidziukiewicz – akordeon
Grzegorz Karpowicz – gitara basowa
Anatol Choruży – bęben
Facebooktwitterredditpinterestlinkedinmail

Szczegóły

Data:
25 lutego
Czas:
17:00 - 19:00
Koszt:
Darmowy
Wydarzenie Category:
Strona internetowa:
https://www.facebook.com/events/513387807565619

Miejsce

Gminne Centrum Kultury Gródku
ul. A. i G. Chodkiewiczów 4
Gródek, 16-040
+ Google Map
Telefon:
85 718 01 36

Już teraz!