Ładowanie Wydarzenia

« All Wydarzenia

  • To event minęło.

“NIE OPUSZCZAM RĄK – ROZMOWA Z LEONEM TARASEWICZEM

22 października 2021 : 18:00 - 19:30

Plakat zapraszający na wydarzenie - promocję książki o Leonie Tarasewicz
W piątek 22 października o godz. 18:00 zapraszamy na spotkanie z artystą i autorką książki – Małgorzatą Czyńską wokół publikacji „Nie opuszczam rąk – Rozmowa z Leonem Tarasewiczem” (Wydawnictwo Czarne), które poprowadzi Mikołaj Wawrzeniuk.
Uznawany za jednego z najważniejszych polskich artystów współczesnych zdobył sławę w kraju i za granicą. W swojej twórczości wychodzi poza blejtram, dosłownie i w przenośni – maluje światłem i betonem, przełamuje schematy, przekłada rzeczywistość na język obrazu i przestrzeni.
Leon Tarasewicz w rozmowie z Małgorzatą Czyńską opowiada o swojej białoruskiej tożsamości i skomplikowanych stosunkach Białorusinów z Polakami, o fascynacji naturą i zwierzętami, zwłaszcza kurami, które z pasją hoduje, wspomina czasy studenckie, ale przede wszystkim mówi o sztuce, której podporządkował całe swoje życie.
„Sztuka to jest poczucie niemożliwości. Twórca każdą kolejną pracą przekracza granice, o których sam jeszcze nie wie. I trzeba mocno wierzyć w to, że ma się przed sobą drzwi do otwarcia, drogi, którymi jeszcze nie szedłeś, ani ty, ani inni”. (za: Wydawnictwo Czarne)
Podziwiam jego [Leona Tarasewicza] samoświadomość artystyczną i mądrość życiową, dystans do współczesnego świata oraz poczucie związku z rodzinnymi i narodowymi korzeniami – mocne, choć pozbawione patosu. Bardzo zdrowa lektura w dobie polsko-katolickiego wzmożenia. A także przypomnienie istotnego sensu sztuki i odtrutka na jej instrumentalne traktowanie. (30 września 2021 „Tygodnik Powszechny”, T./Nr 40 Z Dn. 03.10.21)
Organizator: Leon Tarasewicz, Fundacja Villa Sokrates
Współorganizator: Gminne Centrum Kultury w Gródku
Wstęp wolny
Fot. Grzegorz Dąbrowski
Facebooktwitterredditpinterestlinkedinmail

Szczegóły

Data:
22 października 2021
Czas:
18:00 - 19:30
Wydarzenie Category:
Strona internetowa:
https://www.facebook.com/events/4676562019060503/

Miejsce

Gminne Centrum Kultury Gródku
ul. A. i G. Chodkiewiczów 4
Gródek, 16-040
+ Google Map
Telefon:
85 718 01 36

Organizator

Gminne Centrum Kultury w Gródku
Telefon:
85 7180 136
Email:
biuro@gckgrodek.pl
Strona internetowa:
www.gckgrodek.pl

Już teraz!