IXX MIĘDZYNARODOWY FESTIWAL „SIABROUSKAJA BIASIEDA”

28 lipca : 17:00 - 29 lipca : 03:00

Darmowy

Wydarzenie Nawigacja

Siabrouskaja Biasieda to jedna z ważniejszych imprez o zasięgu międzynarodowym, prezentująca dorobek kulturowy regionu i twórczość ludową z głównym naciskiem na kulturę mniejszości białoruskiej. Impreza będzie miała charakter koncertu połączonego ze wspólną zabawą, w której uczestniczą wykonawcy i publiczność. Siabrouskaja Biasieda to jedna z ważniejszych imprez o zasięgu międzynarodowym, prezentująca dorobek kulturowy regionu i twórczość ludową z głównym naciskiem na kulturę mniejszości białoruskiej. Impreza będzie miała charakter koncertu połączonego ze wspólną zabawą, w której uczestniczą wykonawcy i publiczność. Nawiąże do tradycyjnego, zakorzenionego w kulturze słowiańskiej, przyjacielskiego spotkania, na którym nie może zabraknąć muzyki, śpiewu i tańca. Projekt, który w szerokim rozmiarze zaprezentuje rodzimą, ludową kulturę, będzie również – poprzez udział zespołów z Polski i Białorusi oraz przedstawicieli kultur mniejszości narodowych zamieszkujących Podlasie – okazją do prezentacji bogactwa kultury pogranicza oraz promocji walorów przyrodniczo-turystycznych gminy, powiatu i całego województwa podlaskiego. Udział w imprezie zespołów dziecięcych, młodzieżowych i dorosłych wprowadzi różnorodność repertuarową, a różne rodzaje muzyki i śpiewu dadzą okazję do wspólnej zabawy, którą podkreśli specjalnie przygotowana na tą okazję i wielokrotnie wykonywana wspólnie przez zespoły i publiczność w języku białoruskim przyśpiewka – hymn „Hej Siabrouskaja Biasieda!”. Oprócz dobrej zabawy spotkanie umożliwi młodzieży poznanie bogactwa rodzimego folkloru i tradycji regionalnych niezbędnych do określenia tożsamości narodowej, zaś całej społeczności – poznanie wspólnych korzeni, powrót do tradycji oraz uświadomi konieczność pielęgnowania jej dla przyszłych pokoleń.

W trakcie imprezy oprócz występów zespołów i artystów ludowych odbędą się konkursy: najsmaczniejsza potrawa regionalna z ziemniaka, najładniejszy „karawaj” przywieziony przez występujące zespoły oraz nowość – konkurs na zdjęcie/sefie z imprezy z hashtagiem, oceniany przez użytkowników portalu Instagram. Innymi atrakcjami będą pokazy fajerwerków oraz wspólne pieczenie prosiaka. Urozmaiceniem imprezy będzie występ specjalnie zaproszonych na tą okazję gwiazd wieczoru z Białorusi m.in.: Uładary, Kalаryt, Ćwiecień, Krysztaliki, Szklary. Dodatkowo wystąpi zespół reprezentujący mniejszość białoruską we Francji – Sławiańskaja Dusza W ramach Podlaskiej Oktawy Kultur na Siabrouskiej Biasiedzie wystąpi zespół Perła z Niemenczyna (Litwa). Nie zabraknie również zespołów z Podlasia m.in. Dobryje Grajki, Zorka, Lider, Lailand, Dawid Szymczuk Band, MaKsim, Koszyki, ServerDANCE, Asteria oraz zespołów z Gminy Gródek. Gospodarzami imprezy będzie zespół Prymaki z Gródka.

IXX Międzynarodowy Festiwal „Siabrouskaja Biasieda”

28 lipca 2018, godz. 17.00

Leśny uroczysko „Boryk” w Gródku

ZESPOŁY WYSTĘPUJĄCE NA IMPREZIE:

SŁAWIAŃSKAJA DUSZA (FRANCJA)

PERŁA Z NIEMENCZYNA (LITWA)

UŁADARY (BY)

JESIENNY LIŚCI

KAPELA „CHUTAR”

SOLIŚCI ŚPIAWAJ DUSZA

Mapka dla kierowców: https://drive.google.com/open?id=1faef2eCdmrxvFD5rIt6MkM8jwXQ&usp=sparing

Współrzędne: N 53°6’21.2004″, E 23°39’41.4108″

konkursy rozgrywane na imprezie:

REGULAMIN KONKURSU ZDJĘCIE Z HASHTAGIEM (PDF)

REGULAMIN KONKURSU POTRAWA Z ZIEMNIAKÓW (PDF)

Na imprezę będzie można dojechać z Białegostoku pociągiem weekendowym, malowniczą trasą przez puszczę. Pociąg relacji Białystok – Waliły w dniu 28 lipca wyjeżdża z Dworca PKP w Białegostoku o godzinach: 8:55; 15:52; 18:41. Natomiast powrót 29 lipca ze stacji Waliły: 00:30.

Międzynarodowy Festiwal „Siabrouskaja Biasieda” będzie można obejrzeć na żywo (online) z każdego zakątku Polski i świata poprzez portal transmitujemy.pl.

Zrealizowano dzięki dotacji Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji.

Zadanie współfinansowane przez Powiat Białostocki.

Wydarzenie zrealizowano dzięki finansowej i organizacyjnej pomocy Ministerstwa kultury Republiki Białoruś i Centrum Kulturalnego Białorusi w Polsce

Organizatorzy:

Patronat medialny: