520-LECIE GRÓDKA

29 września 2018 : 16:00 - 18:00

520 lat Gródka, to dostojny jubileusz, który będzie świętowany w tej miejscowości w dniu 29 września 2018 roku o godz. 16.00 w sali widowiskowej Gminnego Centrum Kultury w Gródku.

Historia Gródka, jednego z najstarszych ośrodków osadniczych na terenie Białostocczyzny, sięga prawdopodobnie XII wieku. Wtedy powstała tu osada z grodem-strażnicą. Przerwanie ciągłości osadniczej w następnym stuleciu także ją objęło. Ziemie na wieki porosła „puszcza niczyja”.

Koniec XV wieku stał się początkiem dzisiejszego Gródka. Rozległe dobra między Narwią i Supraślą nadał król Kazimierz Jagiellończyk bojarzynowi Iwanowi Chodkiewiczowi za zasługi w wojnie trzynastoletniej z Zakonem Krzyżackim. Jego syn, Aleksander, w 1498 roku ufundował monaster, a na terenie byłego grodu wybudował drewniany zamek.

Tak zaczyna się opowieść o dziejach Gródka, którą można będzie usłyszeć w prezentacji „Krótka podróż przez stulecia”, stanowiącej jeden z punktów programu uroczystości. Uczestnicy jubileuszu będą mogli również obejrzeć przedstawienie teatralne w wykonaniu uczniów Szkoły Podstawowej w Gródku, pokaz multimedialny – podsumowanie projektu „520-lecie Gródka” oraz wystawę starych i nowych fotografii gródeckich. Jubileuszowy tort, słodkości  i miłe akcenty muzyczne będą stanowiły oprawę dla podsumowania I Edycji Nagrody Wójta Gminy Gródek „Biały Gryf”.

Organizatorzy: Gminne Centrum Kultury w Gródku oraz Gmina Gródek.

Więcej informacji: www.gckgrodek.pl oraz na facebook’u: grodekgck.

29 września 2018