Nr 6 (281) • CZERWIEC 2020
04 cze 2020

Nr 6 (281) • CZERWIEC 2020

Pobierz PDF

„Jak korona, to tylko u księżniczki”, czyli powoli wracamy do normalności

Włosy pomalowane u Asi, brwi zrobione u Judyty, czyli powoli wracamy do normalności. (Warto zostać przy haśle tak bardzo często powtarzanym dwa miesiące, miesiąc temu – wspieraj lokalnie). Niektóre osoby, które musiały zrezygnować z pracy zawodowej podczas zaostrzonej pandemii i ten wolny czas zaczął już uwierać. Bo, ileż można sprzątać, dopieszczać ogrody, patrzeć na ekran telewizora, komputera, komórki… Ale plusy też były, nie mówcie, że nie. Czas, dużo czasu spędzonego z dziećmi, z mężami, żonami, partnerami, nowy zwierzak w domu (kto by pomyślał!). W tych ogrodach wszystko bez pośpiechu  dopatrzone, stare robótki ręczne dokończone, sto nowych przepisów na ciasta wypróbowanych, wszystkie książki przeczytane. I jak tylko otworzono naszą bibliotekę, wyposzczeni czytelnicy ustawili się w kolejce po nowe lektury, głodni słowa pisanego.

Ze słowem pisanym (samodzielnie), a następnie zaśpiewanym, właściwie zarapowanym,  zmierzyli się pracownicy naszego GCK po tym, jak zostali nominowani przez GOK Michałowo w ramach akcji #HOT16CHALLENGE2. Wyszło mega fajnie, ambitnie, profesjonalnie i bardzo lokalnie (ktoś zaraz przytoczy słynne gródeckie powiedzenie – „Mama, chwalać nas…”, hi, hi). Ale naprawdę się podobało. Nasza gwiazda raperska – Dyrektor Magda Łotysz wykrzyczała tekst. A że fajny, zacytuję dla potomnych: „GCK ruszyło od razu do roboty,/ żeby czasu nie marnować na żadne durnoty, / Pracownią krawiecką był niejeden domek,/ no i nie uwierzysz, szył nawet Bućko Romek, / Moja Słodka Pasja dała nam ciastka,/ żeby normalności była tu namiastka,/  Dla wszystkich ludzi, co się narażają,/ GCK dziękuje za to, że się nie poddają,/ Chcemy tego gada pociachać przez nożyczki,/ no bo jak korona, to tylko u księżniczki./ Pomogli strażacy oraz Straż Graniczna,/ żeby sytuacja nie była tu tragiczna./ Temu wirusowi trzeba utrzeć noska,/ żeby już za rok krzyknąć „Hej Siabrouska”./  Razem damy radę w naszym małym Gródku,/ żeby na tym świecie nie było tyle smutku”. Nominowane Nadleśnictwo Waliły zaskoczyło  wszystkich i wyłoniło kolejny raperski talent w osobie Marka Stankiewicza. Słyszałam już (potajemnie) nagranie gródeckich strażaków i powiem Wam, że szykuje się następny  hicior.

To cud, że druhowie (i druhenki) z OSP Gródek znaleźli, w tym najbardziej dla nich pracowitym okresie, jeszcze czas na „czelencz”. Od 12 maja zbierają fundusze na nowy wóz gaśniczy. Stary ma już swoje lata i szykuje się na emeryturę. Dostali dotację, ale jeszcze ciągle brakuje im na wkład własny. Akcję można wspomóc na różne sposoby: oddać złom, wziąć udział w aukcjach fantowych prowadzonych na fb OSP Gródek, wpłacić darowiznę na konto lub na Zrzutka.pl. Wszystkie szczegóły na plakacie zamieszczonym na 2 stronie tego numeru. To jest sprawa, która dotyczy całego naszego gródeckiego społeczeństwa! Razem damy radę!

– Relacja z XVI Sesji Rady Gminy Gródek;

– Sprawozdanie z działalności Wójta Gminy Gródek w okresie międzysesyjnym;

– WG-HN pyta, Wójt odpowiada: „Budowa dwóch lokalnych kotłowni”;

– rozmowa Doroty Sulżyk z Michałem Cywoniukiem – „Zbieramy fundusze na nowy wóz dla naszych strażaków!”;

– Aktualności – m.in. powitanie pierwszego weekendowego pociągu, otwarcie biblioteki, gminne #HOT16CHALLENGE2;

– Fotogaleria – nasi czytelnicy w dzieciństwie;

– Dzieci (trzecioklasiści z kl. III b) same o sobie;

– „Pszczelarze mają swoją ikonę w cerkwi w Mostowlanach” (tekst i fotorelacja Doroty Sulżyk);

– Dyrektor GCK w Gródku Magdalena Łotysz odpowiada na pytania;

– Wieści z GCK: m.in. Gródek w dokumencie „Prawdziwy Bohater”, wystawa pn. „Szydełkowe szaleństwo”, Dzień Dziecka z bajkowymi postaciami;

– Wieści szkolne- o popularnych imionach;

– Gródeckie domy z historycznym życiorysem (7) – „Dom 7 – dom przy ul. Chodkiewiczów 20”,autor – Wiera Tarasewicz;

– „ Moi bohaterowie” (praca konkursowa Zinaidy Andruszkiewicz, wyróżnienie w konkursie „Szanujmy wspomnienia” w kat. szkoła średnia i dorośli);

– Miniatury z historią w tle – „Nagrobek z czasów I wojny światowej”, autor – Andrzej Kardasz;

– „Wśród Białorusinów północnego Podlasia. Reportaż sentymentalny” (cz. I); autor- Jerzy Stanisław Grzegorczyk;

– Wspomnienie o Anatolu Porębskim: m.in. słowa pożegnania Jana Karpowicza, „Usio pomniu, szto było u dziaciństwie” (zapis rozmowy z panem Anatolem), autor – Dorota Sulżyk;

– Gródecki Majster część III – Dawid Poremski, „Domek Zusi”, autor – Magdalena Łotysz;

– Tak to było –„Jak to ze lnem było”, autor – Janusz Cimochowicz

– W ogrodzie i kuchni. Odcinek pięćdziesiąty pierwszy – „Jabłko, gruszka czy pietruszka?”, autor- Barbara Niczyporuk;

– listy, porady, ogłoszenia, reklamy;

Dorota Sulżyk

Redaktor Naczelna

Podpowiadajcie tematy, nadsyłajcie swoje zdjęcia, artykuły, listy do 20 czerwca na adres dsulzyk(at)gckgrodek.pl