Nr 4 (258) • Kwiecień 2018
03 kw. 2018

Nr 4 (258) • Kwiecień 2018

Pobierz PDF

Zanim usiądziemy przy wielkanocnym stole

Na okładce ptasie towarzystwo zostało sfotografowane w zagrodzie Adama Ciuńczyka z Walił – Stacji. Nie chciało się ptactwu pozować, oj nie chciało. Coraz więcej osób, również mieszkańców naszej gminy, hoduje kury – zwyczajne i te bardziej ozdobne. Wspominaliśmy już o tym temacie i na pewno będziemy do tego wracać. W tym numerze o jajkach, bo przecież Wielkanoc się zbliża,  pisze w swoim felietonie z cyklu „W ogrodzie i kuchni” Barbara Niczyporuk (również posiadaczka kurzego stadka) i jak co miesiąc podaje przepis – tym razem na żur wielkanocny. A dawne  wielkanocne zwyczaje i tradycje (w których również jajek nie brakuje) z okolic Zubek Białostockich  opisał w swoim cyklicznym artykule pan Janusz Cimochowicz.

Zanim usiądziemy przy wielkanocnym stole i tych wszystkich jajach faszerowanych, z majonezem, ze szczypiorkiem… musimy wysprzątać wszystkie domowe kąty. Coraz popularniejsze jest robienie domowych porządków z wykorzystaniem ekologicznych środków czystości. Skarżymy się na smog, zanieczyszczone  powietrze (może niekoniecznie w naszej gminie), ale sami siebie podtruwamy. Ponoć powietrze, którym oddychamy we wnętrzach naszych mieszkań jest trzy razy silniej skażone niż to na zewnątrz. Zapachy zielonego jabłuszka, lasu, morskiej bryzy pięknie rozchodzą się z dozowników, płynów do czyszczenia zawierających niemal całą Tablicę Mendelejewa. A przecież wystarczą ocet, soda oczyszczona, szare mydło, olejki eteryczne, woda…W tym numerze podajemy różne sposoby na wykorzystanie tych produktów. Ja już się przekonałam do ekosprzątania i zapewniam, daje to dużą satysfakcję.

Po sprzątaniu trzeba zadbać o włosy, dłonie, cerę. Z okazji Dnia Kobiet w GCK zostało zorganizowane spotkanie pod hasłem „Jak być piękną na wiosnę?” I właśnie na to pytanie odpowiadały nasze lokalne dziewczyny – fryzjerki Dorota i Asia, kosmetyczka Judyta, makijażystka Paulina. Czytajcie, oglądajcie zdjęcia z wydarzenia.

– Wójt zabiera głos w sprawie pozyskiwania środków z Unii Europejskiej przez Gminę Gródek w nowej perspektywie finansowej;

– Aktualności: m.in. nagroda dla  Leona Tarasewicza, „Borsucza Nora 2018”, Szkolenie „Pierwsza Pomoc”;

– „Uratować ludzkie życie” – Rozmowa z Danielem Tymoszewiczem (ratownikiem medycznym);

– 70-lecie Biblioteki Publicznej w Gródku – relacja z wydarzenia, historia;

– Elżbieta Mieleszko-Jarocka – kierownik biblioteki o zmianach w bibliotece na przestrzeni 30 lat;

– „Dziewczyny z Promyka” – rozmowa z siostrami – Elą Borysewicz i Krysią Wasilewską (właścicielkami baru „Promyk”);

– „Być piękną na wiosnę” – rozmowy z Dorotą , Latos, Joanną Bursa, Pauliną Treską, porady Judyty Prus „Jak dbać o dłonie?”;

– Wystawa Doroty Sulżyk „Przestrzeń filcu”- relacja i fotorelacja;

– Wieści z GCK: m.in. Dzień Kobiet w GCK,

– Wieści z Zespołu Szkół w Gródku;

– „Chłopaki, Idą szpulki”  cz. II (o kobietach pracujących w Karo) – z cyklu „Okruchy historii Ziemi Gródeckiej”;

– Wyróżnione prace 11 edycji konkursu „Każdy pisać może”;

– „Bimber, czyli podlaska alchemia puszczańska” aut. Anny Kraśnickiej;

– XI część cyklu „Tak to było” aut. Janusza Cimochowicza „Idą Święta Wielkanocne”;

– Sprzątanie ekologiczne;

– Kolejny odcinek cyklu Barbary Niczyporuk „W ogrodzie i kuchni. Odcinek 31 –„Co było pierwsze?”;

– 1 procent dla dzieci z naszej gminy;

– Porady, ogłoszenia, reklamy;

Zapraszamy do współpracy. Podpowiadajcie tematy, nadsyłajcie swoje zdjęcia, artykuły, listy do 20 kwietnia na adres dsulzyk(at)gckgrodek.pl

Radosnych i rodzinnych Świąt Wielkanocnych!

Dorota Sulżyk (redaktor naczelna „WG-HN”)