Nr 3 (268) • Marzec 2019
06 mar 2019

Nr 3 (268) • Marzec 2019

Pobierz PDF

Drodzy Czytelnicy!

Te okładkowe tulipany są dla Was – drogie Czytelniczki – Panie z Gródka, bliższych i dalszych  okolic. Z najlepszymi życzeniami piękna, radości, uśmiechu z okazji Dnia Kobiet. Kiedy zastanawialiśmy się nad czymś atrakcyjnym na okładkę i odrzuciliśmy propozycje szaro-burych zdjęć z sennymi gródeckimi widokami, nasza niezawodna Marysia Mieleszko zapytała: – A może tulipany? Fakt, tulipany, goździki, czyli kwiaty wręczane z okazji Dnia Kobiet kojarzą się z marcem jak najbardziej. Sama zaproponowała, usiadła i namalowała. Także narodziły się specjalnie do naszego marcowego numeru. I przyznacie, że dzięki temu mamy piękną, kolorową okładkę, która na pewno  rozbudza naszą tęsknotę za wiosną. Ale, jeszcze chwileczka, jeszcze momencik i w Waszych ogrodach rozkwitną czerwone, pomarańczowe, żółte, białe tulipanki. A skoro temat zszedł nam na ogrody, to wiadomo, że zajmuje się nimi Barbara Niczyporuk w swoim cyklu „W ogrodzie i kuchni”. Okazuje się, że w tym numerze mamy już jubileuszowy 40. odcinek! 40 felietonów o jeżówkach, floksach, astrach, wrzosach, jabłoniach, przepisach na chrusty, zupę dyniową, cebulową…Życzymy kolejnych pachnących i smakowitych tekstów. Tym samym Basia przypomniała mi, że właśnie mijają 4 lata, od kiedy  pochylam się nad naszymi „Wiadomościami Gródeckimi”.

Czy kobiety mogą być strażaczkami? Pewnie, że tak. A czy w historii OSP w Gródku były? Nie. Ale spieszę donieść, że od ponad roku już są. Monika i Agnieszka – bohaterki wywiadu pt. „Strażaczki” opowiadają o niełatwych kursach strażackich, pierwszych akcjach, satysfakcji z pomagania innym… Podziwiam ich decyzje, patrzę z dumą na piękne dziewczyny w mundurach strażackich. Sama bym się nie odważyła pójść ich drogą, ale może to będzie zachęta dla innych gródczanek?

Minął prawie wiek od czasu, kiedy żydowska rodzina Velvela Echt  opuściła Gródek. Po prawie stu latach jego prawnuk Philip Stein przywiózł do miasteczka swoją żonę i pięć córek, żeby m.in. zaśpiewać nad Supraślą piosenki swoich gródeckich przodków. Przed podróżą spisał historyjki usłyszane od dziadka. Wszystkie związane z Gródkiem z czasów 1wojny światowej i nieco późniejszych. Niewiele mamy wspomnień z tego okresu, więc tym bardziej jest to cenna pamiątka. Zamieszczamy je w tym numerze.

Kochani Czytelnicy! W dwóch poprzednich felietonach wstępnych pisałam o tym, że Gminne Centrum Kultury przygotowuje wystawę „PRL w Gródku”. Ciągle jeszcze gromadzimy i przyjmujemy eksponaty na wystawę  – przedmioty, zabawki,  ubrania, czasopisma, zdjęcia itp. Wernisaż został zaplanowany na 30 marca 2019 r. godz. 17.00. Rezerwujcie Państwo sobotni wieczór na spotkanie z gródeckim PRL-em. Będą przysmaki z tego okresu, słynne tabliczki z różnych zakładów pracy w Gródku, maszyna do liczenia z SKR-u, urządzony pokój w stylu tamtych lat… Przyjdźcie na wernisaż w PRL-owskich strojach (na pewno w szafach dziadków i rodziców znajdziecie to i owo).

Dorota Sulżyk – redaktor naczelna „WG-HN”

 

W tym numerze między innymi:

– Relacja z IV Sesji Rady Gminy Gródek;

– Sprawozdanie z działalności Wójta Gminy w okresie międzysesyjnym;

– Pomnik w parku-zmiana tablicy;

– Relacja i fotorelacja z Charytatywnego Balu Szkoły Podstawowej w Gródku;

– Aktualności (m.in. „Serce od serca w Gródku”, „Akcja Charytatywna podczas projekcji filmu”);

– Statystyki z USC;

– „Powrót po stu latach”;

– „Gródek sto lat temu” – wspomnienia spisane przez Philipa Steina;

– Wieści z GCK – m.in.  Ferie zimowe;

– Walentynkowy Wieczór Poezji, rozstrzygnięcie konkursu Każdy pisać może;

– Teksty laureatów XII Konkursu Każdy pisać może;

– Wieści szkolne;

– „Moja przepustka w świat”- wspomnienia Lecha Niegierysza;

–  „Strażaczki” – Rozmowa z Moniką Gościk i Agnieszką Lisowską;

– „Tak to było. Zima w chłopskiej zagrodzie”;

– „W ogrodzie i kuchni. Odcinek czterdziesty. Aspiracje” .

– porady, ogłoszenia, reklamy;

Dobrej lektury!

Zapraszamy do współpracy. Podpowiadajcie tematy, nadsyłajcie swoje zdjęcia, artykuły, listy do 20 marca na adres dsulzyk(at)gckgrodek.pl.

 

 

 

 

 

 

Facebookyoutubeinstagram
Radek Kulesza