Add some images first for Slideshow:1

W MAJOWYM WYDANIU WG-HN

09-05-2017

Drodzy Czytelnicy! W ostatnią niedzielę kwietnia zauważyłam odpoczywających turystów rowerzystów w MOR tuż przy skrzyżowaniu na osiedlu (zwanym przeze mnie rondem, choć nim nie jest, póki co). Rozłożyli się z kanapkami, herbatką. Pomyślałam sobie, że to jednak dobra rzecz – takie postojówki (wykonane w ramach trasy rowerowej GreenVelo), z zadaszeniem, stołem, ławkami, mapą regionu.


I że sezon rowerowy już się zaczął. Wiele szlaków prowadzi przez Puszczę Knyszyńską. Bez wątpienia najbardziej urokliwe miejsce do odwiedzenia w naszej części puszczy to Jezioro Wyżary i jego okolice. W tym numerze macie okazję popatrzeć na nie z lotu ptaka, a to za sprawą zdjęć państwa Zbyryt, którzy pod koniec kwietnia uchwycili w większych planach budzącą się wiosnę (przyrodę) w Nadleśnictwie Waliły.

W kwietniu głośne były akcje Lasów Państwowych  sadzenia 1000 drzew na minutę. W Nadleśnictwie Waliły przeprowadzono ją z uczniami z Zespołu szkół w Gródku, natomiast przedstawiciele władz naszej gminy brali udział w takiej akcji zorganizowanej przez Nadleśnictwo Żednia w leśnictwie Podozierany. Jak donosi rzecznik prasowy Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Białymstoku Jarosław Krawczyk nikt w Polsce nie sadzi tyle drzew co Lasy Państwowe. W całej Polsce ok.1000 drzew na minutę. W północno-wschodniej Polsce trwają odnowienia lasu. W tym roku zostanie posadzonych tu ponad 30 milionów drzewek, na łącznej powierzchni przekraczającej 4 tysiące hektarów. Lasy Państwowe sadzą ok. 500 mln drzew rocznie, to prawie 13 sadzonek na 1 mieszkańca. Niech rosną silne i zdrowe!

Przy cyferkach jeszcze pozostańmy. Na pewno nieraz byliśmy pytani o liczbę mieszkańców w naszej gminie i samym Gródku. Podawaliśmy zapewne często cyfry nie mające pokrycia z rzeczywistością. Po przeczytaniu jednego z artykułów nikt z Was nie będzie już miał wątpliwości, ilu mieszkańców liczy nasza gmina, ilu jest w Borkach, a ilu w Wiejkach. Trzeba też wziąć pod uwagę to, że nasze wsie mają również sezonowych mieszkańców nie ujętych w statystykach. Jestem pewna, że wiele osób po zapoznaniu się z danymi z USC w Gródku powie – „w naszej wiosce jest na pewno więcej ludzi, zwłaszcza latem”.  Oprócz tego dowiemy się, ile urodziło się dziewczynek, a ilu chłopców w ostatnim roku w naszej gminie.

Na jednym ze zdjęć w moim rodzinnym albumie widać kilka furmanek, przy pierwszoplanowej i najbardziej załadowanej stoi mój dziadek Mikołaj. Z tyłu podpis – „czyn społeczny”. Nie wiem, co to za ulica (być może moja rodzinna – Michałowska) i co to za czyn społeczny. Może dotyczy budowy drogi, tak jak większość podobnych akcji w latach 60., 70. ? Wszyscy brali w nich udział  i nie do pomyślenia było, żeby w nich nie uczestniczyć. To właśnie czyny społeczne są tematem wspomnień w tym numerze.

 

W tym numerze między innymi

- „Wachlarz możliwości inwestycyjnych” – rozmowa z Wójtem Wiesławem Kuleszą;

- Relacja z XXIX Sesji Rady Gminy Gródek;

- „Sadzimy 1000 drzew na minutę”;

- Statystyki z USC za 2016 rok w gminie Gródek;

- „Wiedzieliśmy, że nie tylko dla siebie budujemy” – wspomnienia o czynach społecznych w gminie Gródek;

- „Co i kiedy w gminie Gródek budowano społecznie?” – artykuł Wiery Tarasewicz;

- „Wolnoć Tomku w swoim domku, czyli budujemy na zgłoszenie” – artykuł Marcina Tura;

- Wieści z GCK;

Wieści z Zespołu Szkół w Gródku;

„Uprawa roślin – warzywnictwo”– II część nowego cyklu „Tak było” autorstwa Janusza Cimochowicza;

Kolejny odcinek „Okruchów Ziemi Gródeckiej” autorstwa Wiery Tarasewicz – „Spółdzielnia Kółek Rolniczych w Gródku” (cz. III);

Prace konkursowe uczniów SP w Gródku – wyróżnienia w konkursie dziennikarskim WG-HN „Zwyczajne (niezwyczajne) historie Gródeckich Ludzi”;

Aktualności: Nadleśnictwo Waliły, Sport;

„Ceramicy” – Rozmowa Doroty Sulżyk z Natalią Wenclik-Ostaszewską i Pawłem Ostaszewskim z Piłatowszczyzny;

- Kolejny odcinek cyklu Barbary Niczyporuk „W ogrodzie i kuchni”;

Aktualności, listy, porady, ogłoszenia, reklamy;

PS. Zapraszamy do współpracy. Podpowiadajcie tematy, nadsyłajcie swoje zdjęcia, artykuły, listy do 20  maja na adres dsulzyk@gckgrodek.pl

Jeśli ktoś z Was ma niepotrzebne archiwalne (z pierwszych ośmiu lat) numery „WG-HN”, bardzo proszę o  przyniesienie ich do redakcji. Chcielibyśmy odtworzyć całe archiwum, a jeszcze ciągle brakuje nam starych numerów.

Dobrej lektury!


GMINNE CENTRUM KULTURY


Gminne Centrum Kultury w Gródku

16-040 Gródek, ul. A. i G. Chodkiewiczów 4
Tel/fax 85 718 01 36
biuro@gckgrodek.pl

NIP: 966 18 94 163 REGON: 2001 399 73

BS Białystok O/Gródek
68 8060 0004 0390 0202 2000 0050
Projekt strony współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013. Oś. 4. Leader. Działanie 4.1/413 Wdrażanie lokalnych strategii rozwoju (małe projekty)